Ölçüsüz sıcaklarla sorun yaşıyorsanız, Sony’nin yakın gelecekte size nazaran bir tahlili olabilir. Firmanın First Flight programı bir “giyilebilir klima” için fon toplamaya başlamış durumda.

Reon Pocket isimli bu eser, kişisel bir t-shirtün cebine sığabiliyor. Bu saklı sayılabilecek cihaz tam olarak alışılagelmiş bir klima üzere havayı iklimlendirerek çalışmıyor. Bunun bölgesine boynunuzun dip kısmında durarak Peltier tesiri ile (bir elektrik akımının bir temastan geçilerek ısının emilmesi yahut yayılması olayı) sıcaklığınızı hiçbir ses yaratmadan sıcaklığınızı düşürebiliyor yahut yükseltebiliyor. Sıcak bir günde kalıplı bir iş kıyafeti giyebilir ve tekrar de serin hissedebilirsiniz.

Sıcaklığı mobil bir pratik ile denetim etmeniz gerekiyor lakin Sony, ileri tarihli bir güncellemede bir otomatik mod sunmayı planlıyor. Ayrıyeten Sony’nin varsayımına nazaran gün içerisinde şarja da gereksinim duymayacaksınız ve 24 saat boyunca tek şarj ile çalışabilecek. Tam şarj vadesi ise USB-C ile 2 saat olarak belirtilmiş durumda. Gelgelelim Japon gazetecilerin bulduğu ekstra detaylara nazaran durum bu kadar etkileyici olmayabilir ve gerçek batarya ömrü iki saatin altında olabilir. 24 saatlik batarya ömrü, bir yemek içtiması yahut bir yürüyüş sırasında kısa çalışmalar halinde kullanılacak olan Bluetooth irtibatı için beğenilen.

Satın alınabilirlik ise buradaki asıl değerli nokta. Reon Pocket, istediği köke neredeyse büsbütün ulaşmış durumda gelgelelim 2020 Mart ayında satışa sunulması bekleniyor ve bu yalnızca Japonya için beğenilen olacak. Tokyo 2020 iştirakçileri için bunun âlâ bir haber olduğu söylenebilse de, 2019 yazında bulunan kimselere pek yararı olduğu söylenemez. Cihazın fiyatı 12760¥ (yaklaşık 117$) ile başlıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.