Microsoft’un Edge web tarayıcısını Chromium motoruyla yenilemesi, firmanın birebir hengamda Chromium’a ek yapmasını sağladı. Bu, kullandığınız tarayıcı velev Chrome, velev Edge olsun, kullanıcılar için daha düzgün bir deneyim mealine geliyor.

Google’ın Chrome’a eklemek istediği Küresel Medya Denetimi (GMC) işlevi, birkaç hafta evvel ortaya çıkmıştı. Artık tıpkı işlevi Microsoft’un kendi web tarayıcısında test ettiği anlaşıldı.

Küresel Medya Denetimi, farklı sekmelerde çalan medyaları ve sesleri bir menü altından, sekmeye gitmeden denetim etmenize müsaade veriyor. Sitenin desteklemesi halinde bu işlevi kullanarak müziği durdurup devam ettirebiliyor, evvelki ve sonraki kesime atlayabiliyorsunuz. İşlev, otomatik çalan medyalarla başa çıkmayı kolaylaştırdığı üzere çok sayıda sekmeyle çalışan kullanıcıların da işini çabuklaştırıyor.

Microsoft’un geliştirdiği işlev, Google’ınkinden bir adım önde üzere görünüyor zira Edge’deki denetim işlevi, en son canlı olan sesi değil tüm medyaları gösteriyor.

Birinci raporlar, GMC’nin şu an sıkıntılı olduğunu söylemişti. Microsoft bu yüzden işlevi Canary kanalında bile sunmuyor. İşlevi denemek için Edge Canary pratiğinin Özellikler penceresinde Kısayol sekmesine gidip Gaye sahasına şu parametreleri eklemeniz gerekiyor:

–enable-features=GlobalMediaControls

İşlevin önümüzdeki günlerde Canary yapılarına gelmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.