Kaspersky’nin yapmış olduğu yeni araştırmaya nazaran; 2018’in birinci yarısında parola çalmak için kullanılan berbat maksatlı yazılımların gayesi olan kullanıcı sayısı 600.000 iken, 2019’un birinci altı ayı için bu sayı 940.000’i aşmış gözüküyor.

Parola Çalma Yazılımı (PÇY – Password Stealing Ware), çeşitli prosedürleri kullanarak kullanıcıların haberlerini direkt web tarayıcıdan toplayabilme yeteneğine sahip bir istenilmeyen gayeli yazılım. Parola Çalma Yazılımı’nın web tarayıcılarından çaldığı haberler çoğunlukla kişinin hassas malumatlarını – kimlik malumatları, online hesap haberleri, finansal haberler, otomatik done doldurma malumatları ve tarayıcıya kaydedilmiş banka ve kredi kartları detayları üzere – malumatları içeriyor.

Bu istenilmeyen hedefli yazılım ailesinin kimi cinsleri web tarayıcıdan çerezleri ve bilgisayarın bir klasörünü direkt maksat alarak şahsî belgeleri velev iletileşme servisleri ve gayrı pratiklerden haberleri çalmak üzere tasarlanıyorlar.

 Kaspersky, Avrupa ve Asya kıtalarında Parola Çalma Yazılımı için siber hatalılardan yüksek seviyede aktivite saptadı ve yazılımın artta bıraktığımız altı ayda Rusya, Hindistan, Brezilya, Almanya ve Amerika’daki kullanıcıları maksat aldığını belirledi.

Siber güvenlik firması tarafından tespit edilen parola çalmak için kullanılan makûs hedefli yazılımlarından Stealer Trojanlarının en yaygın biçimde kullanılan çeşidi, 2018 yılının birinci altı ayı ve bu yılın 2. yarısı arasında Trojan-PÇY tipi makûs maksatlı yazılımla karşılaşan tüm kullanıcıların %25’inden fazlasında tespit edilen Azorult isimli çok işlevli olan yazılımdı.

Kaspersky’deki güvenlik araştırmacısı Alexander Eremin, kullanıcıların kendilerini çevrimiçi olarak şifre hırsızlığına karşı savunmasız bıraktıklarını ve kendilerini bu büyüyen tehditten nasıl daha düzgün koruyabileceklerini şu biçimde açıkladı:

”Modern kullanıcılar çevrimiçi olarak giderek daha etkinler ve anlaşılır bir biçimde günlük hayatlarında birçok hizmeti konumuna getirmek için internete güveniyorlar. Bu durum da dijital profillerini daha da çokça olgu ve ayrıntı ile doldurmalarına sebep oluyor. Bu malumatlar de kullanıcıları siber hatalılar için bir kar kapısı haline getiriyor. Kullanıcılar şifrelerini ve şahsî malumatlarını inançlı bir formda saklayarak, kendi haberlerini riske atmadıklarından emin olarak, en sevdikleri çevrimiçi hizmetleri kullanabilirler. Kullanıcılar hiçbir devir çok dikkatli olamayacaklarından, güvenlik programları yüklenerek desteklenmelidir.”

Kullanıcıların şifrelerinin ve gayri ferdî malumatlarının çevrimiçi olarak inançta kalmasını sağlamak için Kaspersky, şifrelerinizi kimseyle paylaşmamanızı, güncellemeleri ve eser yamalarını çabucak yüklemenizi, şifreleri ve öbür hassas ferdî haberleri saklamak için bir şifre başkanı kullanmanızı öneriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.