Bugün tüm platformlar için yayınlanan Chrome 76, bir seri güvenlik onarımı, günah onarımı ve varsayılan Flash handikabıyla geldi.

Flash çağdaş web sahifelerinde pek kullanılmasa da, hala birçok sitede bölgesini koruyor. Adobe’nin eski formatını terk etmeye yönelik çok sayıda teşebbüsün akabinde Chrome, ahir Flash’ı varsayılan olarak engellemeye başladı. Flash’lı siteleri görmek isteyenler, işlevi her seferinde etkinleştirebiliyorlar fakat Adobe 2020’de formatı terk edeceğinden, Flash’ın hayli az ömrü kalmış üzere görünüyor.

Flash, 1996’dan bu yana etkileşimli web içerikleri oluşturmaya müsaade veriyordu. Lakin HTML5, WebGL ve WebAssembly üzere standartların ortaya çıkmasıyla hantal bir yapısı olan ve güvenlik zafiyetlerine yol açabilen Flash’a gerek kalmadı.

Yeni Chrome sürümü, daha evvel bahsettiğimiz bir açığı kapatıyor, sitelerin zımnî modda olduğunuzu algılayabilmesini engelliyor. Örneğin kimi fiyatlı web siteleri, bu formda okuma kotanızı doldurduğunuzu algılayıp, saklı modda bile sizi tanıyabiliyordu ve sizi fiyatlı üyeliğe ikna etmeye çalışıyordu.

Windows, Mac, Linux, Android ve iOS’ta çalışan Chrome 76’da bu kıymetli geliştirmelerin yanında 43 güvenlik onarımı, bir seri küçük ince ayar ve geliştiricilere yönelik geliştirmeler bulunuyor. Tüm değişikliklerin listesine buradan göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.