Görünene nazaran YouTube üzerinde politik tartışmalar yahut makyaj eğitimleri değil, yavrular ve görüntü oyunlar asıl trafik kökleri olmaktalar. Pew tarafından yayımlanan bir hafta boyunca takip edilen 40.000 yüksek üye sayısına sahip kanalın tahlil edildiği çalışmaya nazaran, YouTube kullanıcı tabanının büyük bir kısmı daha genç, Donald Trump’tan çok Fortnite ile ilgilenen ve İngilizce olmayan bir lisanda akıcı olarak konuşan kimselerden oluşuyor.

Araştırma, YouTube’un ABD ile hudutlu bir durum olmadığını ortaya koydu. Umumi olarak bakıldığında Pew tarafından incelenen yüksek üye sayısına sahip kanallar (en az 250.000 üye) Ocak 2019’un birinci haftasında yekunda çeyrek milyon medya oluşturdu. Bu görüntülerin yalnızca %17’si büsbütün İngilizce idi.

En çokça faal YouTube kullanıcısı olan memleket ABD olsa da (2018’de 180 milyon canlı kullanıcı), platform öteki memleketlerde değerli bir parasız cümbüş kökü olmuş durumda. Digital Trends’in söylediğine nazaran 2019 yılında en ziyade üye olunan 10 YouTube kanalının arasında Meksikalı röportaj şovu Badabun (39 milyon üye), Hintli cümbüş kanalı Set India (48.7 milyon üye), Brezilyalı EDM müzik kanalı Canal Kondkilla (49.6 milyon üye) ve 100 milyon üye sunan Bollywood müzik ağı T-Series YouTube’un bu yıl için en büyükleri listesinde bölge alıyor.

İngilizce konuşanlara bakıldığında ise oyunlar ve evlatların başı çektiği gözüküyor. Kâr emeli olmayan kuruluşun yaptığı münferit bir içerik tahlilinde İngilizce lisanındaki 30.000’den çokça medya incelendi ve kategorilere (video oyunlar, yiyecek, yeni hikayeler yahut siyaset gibi) ayrıldı. Bulunana nazaran beş görüntüden biri görüntü oyun içeriyordu. Oyun görüntüleri umumî olarak ortalamada 120.000’in üzerinde izleniyorlardı ve geri kalan gayrı tüm kategorilerin önüne geçmekteydiler. Siyaset görüntüleri ise en az izlenen kategori olurken en tanınan kanalların yayımladığı görüntülerin yalnızca %4’ünü oluşturuyorlardı.

Yavrulara yönelik yahut evlat içeren – amaç kitlesi kim olursa olsun – görüntüler ise gayrı görüntülerin neredeyse üç katı izleniyorlardı. Platformun yavrular için en inançlı mahal olmadığı düşünülürse, bunun enteresan bir olgu olduğu söylenebilir. YouTube’un kullanıcıların en az 13 yaşında olmasını gerektiren kuralına karşın, uzun bir müddettir yavrular yahut aile odaklı içerikler platformun en tanınan içeriklerini oluşturuyorlar. Şu anda ABD’de YouTube’un evlatların mahremiyeti kanunlarına yönelik potansiyel ihlallerine yönelik araştırmaların başlatılması tartışılırken, The Wall Street Journal geçtiğimiz ay bir haberinde, YouTube’un evlatlar için olan tüm içeriği YouTube Kids’e aktararak genç dimağları YouTube’ın tartışmalı olabilecek içeriklerinden muhafazayı hedefliyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.