Facebook’u kullanıyorsanız, çevre ağ ile paylaştığınız donelerin ölçüsü birçok vakit hiç de az değil. Bu nedenle hesabınızın hack’lenmesi üzere durumlara karşı bilinçli olmanızda yarar var. Güçlü bir parola, telefonunuzu kaybetmeniz üzere durumlara karşı sizi korumakta yerinde olmayabilir.

İşte Facebook hesabınızın ele geçip geçmediğini anlamanın yolları.

Tanınmayan Oturum Açmalar için Bildirim Alın

Facebook’un sağ üst bucağındaki küçük ok simgesine tıklayın ve Ayarlar’ı açın. Burada sol taraftan Güvenlik ve Oturum Açma’ya tıklayın. Artık Ek güvenlik > Tanınmayan oturum açmalar için bildirim alın yolunu izleyin ve seçenekleri görmek için Düzenle’ye tıklayın.

Telefonunuza bildirim alabileceğiniz üzere, eposta da alabilir yahut her ikisini de alabilirsiniz. Değişiklikleri yapın ve Değişiklikleri Kaydet’e tıklayın.

Bunun yalnızca haber vermeye yönelik bir işlev olduğunu, oturum açmayı engellemediğini söyleyelim.

Oturum Açma Konumlarına Bakın

Ayarlar > Güvenlik ve Oturum Açma > Oturum Açtığınız Konumlar yolunu izleyin. Şu an oturum açılan konumları Artık faal işaretiyle birlikte göreceksiniz. Burada tanımlayamadığınız bir oturum varsa, oturum ismine tıklayın ve Ben değilim > Hesabı inanca al yolunu izleyin.

Not: Bu liste IP tabanlı olduğundan bazen yanlış malumatlar gösterebiliyor, yani çok sağlam olmayabilir. Örneğin İstanbul’da yaşamanıza karşın ve bir güvenlik sorunulu olmamasına karşın listede farklı bölgelerden giriş yapmış üzere görebilirsiniz.

Hack’lenen Hesabın İşaretleri

Hesabınızın hack’lenmesi, her devir parolanızın ele geçmesi manasına gelmeyebilir. Ferdî haberlerinizin değiştirilmiş olması, tanımadığınız kişilere arkadaş olmanız, hesabınızdan bildiriler gönderilmesi, hengam tünelinde tanımadığınız gönderilerin bulunması, hesabınıza birinin eriştiğinin işareti olabilir.

Facebook’u Derhal Bilgilendirin

Facebook, hack’lenen hesapları bildirmeye yönelik araçlar sunuyor. facebook.com/hacked adresine gidin ve hesabınızın neden ele geçtiğini düşündüğünüzü Facebook’a söyleyin.