Dark web (Karanlık web) pek çok farklı yasa dışı aktiviteye konut sahipliği yapıyor ve her ne kadar otoriteler bu yasa dışı aktiviteleri engellemek için çabalasalar da, hala yapılması gereken çok şey var. Siber tehdit istihbaratı (Cyber Threat Intelligence – CTI) firması Sixgills’in yeni bir raporunda açıklanana nazaran, 2019’un birinci altı ayı itibariyle dark web üzerinde 23 milyon çalıntı kredi kartı bilgisi bulunuyordu.

ABD merkezli kartlar, illegal online marketlerde satılan çalıntı kartların büyük bir kısmını oluşturarak %64’ten fazlasını kapsıyor. Birleşik Krallık en çokça çalıntı kart sıralamasında 2. konumda bölge alırken, %7.4 nispetinin ABD’nin oranına nazaran yok denecek kadar az olduğu söylenebilir.

Spektrumun öbür tarafında ise, öteki devletlerin yekun 23 milyon kartına karşılık olarak yalnızca 314 kart ile (%0,0014) Rusya yan alıyor.

Ayrıyeten rapor, çalınan kredi kartların büyük bir kısmının (%57) Visa olduğunu, MasterCard’ın %29 ile 2. sırada ve American Express’in %12 ile üçüncü sırada taraf aldığını belirtiyor.

Raporda belirtilene nazaran çalıntı kredi kartı detayları, 5 dolar üzere ucuz fiyatlara alınabiliyor ve iki seçenek bulunuyor. Bunların bir kısmı kart üzerindeki sayıları ve güvenlik kodunu (CVV) içeriyor ve bu malumatların online alışveriş yaparken kullanılabilmesinden ötürü en tanınan çeşit de bu olarak gözüküyor. Vesair tıp ise kartın manyetik şeridinde bulunan malumatları içerenler oluyor. Bunlar da kartların bir kopyasını oluşturarak fizikî alışverişlerde kullanılabiliyor.

Evet bu doneleri nasıl ele geçiriyorlar? Aslında birden ziyade prosedür bulunuyor. Hacker’lar kredi kartı okuyucular yahut ATM’lere yerleştirdikleri yazılım ve cihazlarla haberleri kopyalayabiliyor ya da online platformlarda, bilgisayarların alışveriş yapıldığında kredi kartı malumatlarını toplayan bed hedefli yazılımlarla (malware) etkilenmiş olmaları mümkün. İnternet sitelerinin kendileri de, geçtiğimiz sene Newegg’de olduğu üzere, müşterilerden haber toplamak için hack’lenebiliyor.

“Dark Web’den Endişelendiren Veriler!” için 66 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.