Yerkürede 500 milyondan çokça kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs’ün Gençler ve Çevrimiçi Tehditler başlıklı araştırması yavruların, maruz kaldıkları siber zorbalığa karşı tavırlarını ortaya koyuyor. Araştırmaya nazaran 14 ile 16 yaş arasındaki evlatların yalnızca %11’i siber zorbalığa maruz kaldığını ebeveynleriyle paylaşıyor. Mahsusen siber zorbaların, mektep yahut toplumsal medya ortamında yavruları gülünç duruma düşürme ve rezil etme üzere münasebetlerle şantaj yaptıklarını ve bu nedenle yavruların durumu ailelerine anlatmaktan çekindiklerini belirten Bitdefender Türkiye Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, dijital yerkürede evlatların karşılaşabileceği tehditlere karşı ebeveynleri uyararak değerli tekliflerde bulunuyor.

Yalnızca %11’i Ana Pederine Anlatıyor!

Bitdefender Antivirüs’ün Evlatlar ve Çevrimiçi Tehditler araştırmasından elde edilen sonuçlara nazaran siber zorbalığa maruz kalan evlatlar büyük orantıda sessiz kalmayı tercih ediyor. Ankete katılan 14 ile 16 yaş arası evlatların yalnızca %11’i ebeveynlerine siber zorbalığa maruz kaldığını anlatırken, %24’ü arkadaşlarına, %13’ü akrabalarına anlatıyor. Siber zorbalık önünde evlatların konuşmamalarının çeşitli nedenleri olduğunu lisana getiren Alev Akkoyunlu; “Ebeveynler teknolojiyi en az evlatlar kadar tanımalı ve yakından takip etmeli. Siber zorbalıkla karşılaşan evlatlar şantaja uğrayacağını, cihazlarının kullanılmasına müsaade verilmeyeceğini, kimsenin onlara inanmayacağını yahut yardım edemeyeceğini düşünerek bu durumu paylaşmaya korkuyorlar.” tabirlerinde bulunuyor. Siber zorbalığa maruz kalan yavrularda farklı davranışların gözlemlenebildiğini belirten Akkoyunlu, “İnternet tasarrufu sırasında yahut sonrasında hudutlu olma, anlık ileti, metin yahut e-posta alırken gergin yahut ürkek olma, aile üyelerinden, arkadaşlardan ve etkinliklerden uzak durma, hanede öfkeli davranışlar sergileme, çevre hayatı hakkındaki tartışmalardan kaçınma üzere durumlar, yavrunun siber zorbalığa maruz kaldığını gösterebilir.” ihtarında bulunuyor.

Siber zorbaların, mektep yahut toplumsal medya ortamında yavruları gülünç duruma düşürme ve rezil etme üzere münasebetlerle şantaj yaptıklarını belirten Akkoyunlu, “Çocuklar bu nedenle ailelerine durumu anlatmaktan çekiniyorlar.” tabirlerinde bulunuyor. Facebook, Instagram ve YouTube üzere platformların şikayet sistemlerinin olduğunu söyleyen Akkoyunlu, siber zorbalık durumunda ebeveynlerin tedbir alarak şikayet başvurusu yapması ve siber zorbalıkta bulunan hesabı engellemeleri gerektiğini belirtiyor.

Ebeveynler Neler Yapmalı?

Yavrularının siber zorbalığa maruz kaldığını fark eden ya da öğrenen ebeveynlerin dikkatli davranmaları gerektiğini söz eden Alev Akkoyunlu, siber zorbalık önünde ailelerin nasıl davranması gerektiğini 7 hususta sıralıyor.

1. Yavrunuzu dinleyin. Çocuğunuza, siber zorbalık kurbanı olduğunda bunun utanılacak bir şey olmadığını hatırlatın.

2. Yavrunuza inanç verin. Ne olursa olsun onun yanında olacağınızı hissettirin ve yardımcı olmaya çalışın.

3. Zorbalığı durdurmak için birlikte çalışın. Çocuklarınıza karşı gerçekleşen zorbalıkları ve kanıtları kaydedin, ekran imajını alın, ilgili mahallere raporlayın ve zorbayı engelleyin.

4. Mektep başkanları ve başka ebeveynlerle konuşun. Konuyla ilgili muallimlerle ve gayri ebeveynlerle konuşun. Sorunun farkında olmalarını ve kaygılarınızı anlamalarını sağlayın.

5. Durumu takip edin. Çocuğunuzla konuşmaya devam edin ve onu sürekli dinleyin. “Bugün okul nasıldı?” üzere soruların birçok devir “İyiydi” yanıtları olması alışılagelmiş. Takibe devam edin, bu duruma karşı homurdansa dahi, olumlu olmaya çalışın ve bunu sürdürün.

6. Zorbalıkla ilgilenen kurumlara danışın. Daha ziyade tavsiye için, zorbalıkla uğraş eden kuruluşlarla muhabere kurmayı deneyin.

7. Ebeveyn denetimi içeren bir güvenlik yazılımı kullanın. Çocuğunuzun çevrimiçi aktivitelerini izleyebileceğiniz ebeveyn denetimi içeren bir güvenlik tahlili edinin.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

“Dijital Yerkürede Yavruları Bekleyen Büyük Tehlike” için 24 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.